KOSMETOLOGIA XXI WIEKU

Historia kosmetologii sięga czasów starożytności. Nazwa wywodzi się od greckich słów kosmetes – sługa toaletowy i kosmetikos – upiększający. Kosmetologia jest związana z higieną życia ludzkiego, leczeniem i pielęgnowaniem skóry. Celem jej działań jest zwiększanie za pomocą środków kosmetycznych i metod nieinwazyjnych – kosmetykami, zabiegami pielęgnacyjnymi, interwencjami dietetycznymi – atrakcyjności fizycznej twarzy oraz całego ciała ludzkiego.

Do sfery kosmetologii należą m.in. profilaktyka mająca na celu opóźnienie zewnętrznych oznak procesu starzenia się, zapobieganie powstawaniu defektów skórnych, zabiegi związane z upiększaniem, korygowaniem wad wyglądu zewnętrznego, zagadnienia lecznicze dotyczące zmian skórnych, problemy otyłości, itd.

W kosmetologii wyróżnia się trzy główne działy:

Kosmetologię pielęgnacyjną, która służy zachowaniu lub poprawie atrakcyjności fizycznej poprzez podtrzymanie oraz polepszenie kondycji skóry, paznokci i włosów za pomocą preparatów kosmetycznych lub przy użyciu urządzeń kosmetycznych. Stosowane zabiegi działają regenerująco.  Celem jest utrzymanie lub poprawa elastyczności skóry i zapobieganie powstawaniu zmarszczek.

Drugim głównym działem jest kosmetologia lecznicza, która ma na celu zachowanie albo przywrócenie atrakcyjności fizycznej przez wspomaganie procedur lekarskich w przebiegu chorób skóry lub wspieranie powrotu skóry i jej przydatków do dobrej kondycji po przebytych chorobach. Kosmetologia lecznicza wspomaga terapię zmian barwnikowych skóry, np. bielactwo, chorób łojotokowych, takich jak zapalenie łojotokowe skóry, trądzik pospolity oraz trądzik różowaty, również uszkodzenia skóry, paznokci i włosów.  

Trzeci dział to kosmetologia upiększająca – sprzyja ona poprawie fizycznej atrakcyjności przez bezpośrednią zmianę wyglądu skóry, paznokci, włosów bez zamierzonego wpływu na polepszenie ich kondycji. Obecnie na świecie panuje kult piękna. Dążymy do tego, aby wyglądać w każdej sytuacji jak najlepiej. Liczy się młody wygląd i można o niego zadbać w kompleksowy sposób. Zabiegi stylizacyjne, modelowanie twarzy za pomocą kosmetyków kolorowych, w tym podkładu i pudru, makijaż podstawowy i korekcyjny potrafią odjąć wiele lat.  

Współczesna kosmetologia jest obszerną, interdyscyplinarną dziedziną wiedzy z zakresu medycyny, chemii i biologii, fizyki, biochemii, dietetyki, farmakologii. Dotyka zagadnień z obszaru dermatologii i medycyny estetycznej, będąc dyscypliną mocno z nimi związaną. Oprócz tego w zakres wiedzy kosmetologa wchodzi psychologia, sensoryka i higiena. Źródło problemów skórnych bywa złożone i wywołane różnorakimi czynnikami, dlatego rozległa wiedza pozwala utrzymywać, przywrócić bądź znacznie poprawić wygląd zewnętrzny.

Kosmetologia XXI wieku bazuje na integracji wszechstronnej wiedzy, doświadczeniu i wdrażaniu najnowszych postępów techniki oraz urządzeń o światowej renomie i klinicznie udowodnionej skuteczności. Jest nowoczesna sferą, która wychodzi naprzeciw coraz bardziej wymagającym odbiorcom – klientom, którzy z rosnącą świadomością szukają najwyższej jakości profesjonalnych rozwiązań. Obecnie rynek związany z kosmetologią udostępnia możliwości, które są coraz bardziej dopasowane do indywidualnych oczekiwań odbiorców. Spersonalizowane podejście przekłada się na dobre i długotrwałe efekty zabiegów, które wiążą się z jakością działań i świetnymi skutkami idealnie odzwierciedlającymi istotę kosmetologii.

Wszystkie działy kosmetologii, które wykształciły się z biegiem lat w różnym stopniu i przy zastosowaniu odmiennych metod, pozwalają cieszyć się atrakcyjnym i zdrowym wyglądem. Poza tradycyjnymi zabiegami stosowanymi już od lat, kosmetologia sięgnęła po nieinwazyjne metody, które skutecznością dorównują zabiegom chirurgicznym. Mowa o kosmetologii estetycznej. Jest ona aktualnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi z pogranicza kosmetyki i medycyny. Oferuje konsumentom (odbiorcom) mnóstwo nowych zabiegów, takich jak karboksyterapia, elektrokoagulacja, krioterapia, kriolipoliza, osocze bogatopłytkowe, endermologia, zabiegi falami radiowymi, lipoliza iniekcyjna, kawitacja, mezoterapia igłowa, zabiegi laserowe, takie jak fotoepilacja, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, leczenie trądziku. Do nowoczesnych zabiegów możemy także zaliczyć makijaż permanentny, usuwanie tatuaży oraz innowacyjną terapię Body Space. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane są w gabinetach przez odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy. Nowoczesna kosmetologia to także nowoczesny sprzęt oraz certyfikowana aparatura.

Medycyna estetyczna pozwala przywrócić skórze zdrowszy, młodzieńczy wygląd w sposób nieinwazyjny, i dlatego nie należy jej mylić z chirurgią plastyczną. Należy zaznaczyć, że metody nieinwazyjne pozwalają na osiągnięcie efektów ograniczonych czasowo, które są całkowicie odwracalne. Ważną kwestią jest fakt, że do zabiegów wykorzystuje się związki ulegające biodegradacji oraz bezpieczne dla organizmu.

Do niechirurgicznych, a zarazem nieinwazyjnych metod poprawy wyglądu i stanu zdrowia skóry zalicza się: terapię botulinową, tzw. botoks, wypełnianie – śródskórne lub podskórne wstrzykiwanie różnych substancji, np. kwasu hialuronowego lub preparatów kolagenu itd., mezoterapię – wstrzykiwanie małych dawek substancji leczniczej oraz substancji odżywczych za pomocą zastrzyków śródskórnych w odpowiednie miejsca, takie jak twarz, szyja, dekolt, skóra owłosiona głowy, stymulacje – wstrzykiwanie kwasu polymlekowego, stymulującego odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny fibroblasty, peelingi chemiczne: powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie oraz inne rodzaje peelingu, np. mikrodermabrazja.

Obecnie chcąc poprawić swoją urodę, nie trzeba od razu sięgać po operacje plastyczne czy inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Nowoczesna kosmetologia pełni funkcję „pomostu” pomiędzy tradycyjną kosmetologią a medycyną estetyczną, współpracuje ze światem medycznym i korzysta z jego wiedzy i umiejętności.

                                                Autor: Liana Balicka